TRAUMATOLOGOVÉ FN OSTRAVA OHLÁSILI PRVENSTVÍ PŘI OPERACI PAŽNÍ KOSTI

  • Hlavní strana
  • Aktualita: TRAUMATOLOGOVÉ FN OSTRAVA OHLÁSILI PRVENSTVÍ PŘI OPERACI PAŽNÍ KOSTI

TRAUMATOLOGOVÉ FN OSTRAVA OHLÁSILI PRVENSTVÍ PŘI OPERACI PAŽNÍ KOSTI

11.02.2021

Operační tým 3. chirurgické kliniky FN Ostrava, pod vedením MUDr. Romana Madeji, Ph.D., použil jako první v republice pro kontrolu správného ukotvení šroubu ve spodní části zlomené pažní kosti elektronický systém. Ten nahradil snímkování pomocí rentgenu, které se u těchto typů operací musí provádět v průběhu výkonu opakovaně.

Po zavedení hřebu do kosti jsme do něj vložili radiofrekvenční sondu, která komunikuje se speciálním nástavcem – cíličem, a díky tomu jsme dokázali i dolní šrouby umístit naprosto přesně. Vše jsme neustále kontrolovali na monitoru přístroje, ke kterému byla sonda připojena. Doba samotné operace se tak nejen výrazně zkrátila, ale hlavně jsme v jejím průběhu nemuseli opakovaně použít rentgenové záření, jak je to u těchto operací obvyklé. Provedli jsme jen jeden snímek, abychom zkontrolovali první z navrtaných kanálů a poté až závěrečný pooperační, který prokázal, že oba spodní šrouby jsou v hřebu ukotveny správně,“ přiblížil průběh operace MUDr. Madeja. Podle něj nová metoda kontroly jištění hřebu v dolní části pažní kosti naprosto splnila očekávání operatérů a elektronický systém, který vyvinula australská firma Austofix, se ukázal jako velmi přínosný.

Zlomeniny střední části pažní kosti se v dnešní době, až na výjimky, musí operovat. Při tomto výkonu operatéři většinou používají hřeby, které jsou přizpůsobené tvarem a rozměry pro příslušnou oblast kosti. Aby se ale zvýšila jejich stabilita, je ještě nutné je zajistit šrouby. A vrtání kanálu pro jejich správné umístění se provádí většinou pomocí cíliče - tedy nástavce, který je připojený na hřeb. Tento krok je ale nutné dělat pod neustálou rentgenovou kontrolou, což zvyšuje zátěž pro pacienta i personál.
Celý článek na webu Fakultní nemocnice Ostrava.